Sadržaj

Trčanje

Sky running, poznat i kao “trčanje iznad oblaka,” jedan je od najuzbudljivijih outdoor sportova koji spaja planinarenje, trčanje i penjanje u ekstremnim uvjetima planinskog terena. Ova disciplina, koja se odvija na nadmorskim visinama iznad 2.000 metara. Pruža izazov i avanturu za sve one koji žele testirati svoje fizičke i mentalne granice. O sky runningu se zadnjih mjeseci sve više priča. Zapravo ovaj ekstremni sport na europskoj sceni i nije toliko nov.

Historija sky runninga

Historija sky runninga seže u devedesete godine prošlog stoljeća, a začetnikom ove discipline smatra se talijanski alpinist Marino Giacometti. Godine 1992., Giacometti je, zajedno sa skupinom entuzijasta, trčao na najviše vrhove Alpa, a njihova ideja bila je spojiti trčanje s planinskim sportovima. Na ovim ekspedicijama testirali su granice izdržljivosti, uz trčanje na ekstremnim visinama, često uz vrlo strme uspone. U tom razdoblju, sky running se razvijao kroz neformalna takmičenja. Na visinskim stazama, gdje je brzina bila kombinovana s tehničkom vještinom planinarenja. Prekretnica je došla 1995. godine, kada je Giacometti zajedno s partnerima, osnovao Međunarodnu federaciju za sky running (International Skyrunning Federation – ISF). S ciljem regulacije i promocije ovog sporta na globalnom nivou. ISF je definisao pravila, standarde i ciljeve, omogućujući sportu da stekne međunarodnu prepoznatljivost i okuplja sportaše širom svijeta.

Ključne utrke koje su definisale historiju sky runninga uključuju legendarni Kima Trophy u Italiji. Koji je poznat po svojoj tehničkoj složenosti, te Zegama-Aizkorri u Španjolskoj, koja svake godine privlači vrhunske trkače iz cijelog svijeta. Danas je sky running globalni fenomen, s više stotina utrka koje se svake godine organiziraju u preko 30 zemalja širom svijeta. Utrke se održavaju na spektakularnim lokacijama, od europskih Alpa i Pireneja, do južnoameričkih Anda, himalajskih vrhova, pa čak i na surovim terenima Novog Zelanda i Sjeverne Amerike. Na takmičenjima sudjeluju trkači iz svih dijelova svijeta, što doprinosi globalnoj popularnosti ovog sporta.

Međunarodna federacija za sky running također organizuje Svjetsko prvenstvo u sky runningu (Skyrunning World Championships). te serije takmičenja poput SkyRunner World Series, koja okuplja najbolje svjetske sportaše i postavlja nove standarde u ovoj disciplini. Kroz ove događaje, sky running je postao priznata i cijenjena disciplina koja nastavlja rasti iz godine u godinu, privlačeći nove takmičare i publiku.

PrijeNakon

Ključne razlike između sky runninga, trail trčanja i planinarenja

Sky running se razlikuje od trail trčanja i planinarenja po specifičnim karakteristikama. Dok trail trčanje obuhvata trčanje po raznovrsnom prirodnom terenu, sky running se fokusira na tehnički složenije staze s ekstremnim usponima i visinama. Planinarenje je sporija, više hodačka disciplina, dok sky running zahtijeva brzu prilagodbu promjenjivim uvjetima, kao i penjanje po strmim padinama. U nekim slučajevima, sky running uključuje dijelove gdje se takmičari koriste i rukama za napredovanje, što ga čini mješavinom penjačkog i trkačkog sporta.

Discipline unutar sky runninga

Sky running nudi nekoliko disciplina koje omogućuju različite pristupe ovom ekstremnom sportu. Ono što je svima zajedničko je prosječan nagib od najmanje 6% na ukupnoj udaljenosti, a najmanje 5% udaljenosti mora imati nagib od 30% i više. Završno vrijeme mora biti manje od 16 sati, a asfalt ne smije činiti više od 15% ukupne udaljenosti.
Među popularnijim disciplinama ubrajaju se Sky (dužina između 20 do 45 km), SkyUltra (dužina između 50 do 80 km). Zatim, Vertical (sastoji se “samo” od penjanja s minimalnim vertikalnim usponom od 800 metara na promjenjivom terenu, a minimalni prosječni nagib mora biti 20%). SkySpeed (vertikalni uspon od 100 metara i minimalni nagib od 33%). Uz to, kada se utrke odvijaju u zimskim uvjetima, discipline u svom nazivu dobivaju i riječ “snow”.

Šta sve sky running traži od trkača?

Sky running zahtijeva visok nivo kondicije, izdržljivosti i prilagodljivosti. Tehnički teren uključuje kamenje, stijene i strme padine, pa je potrebno razviti vještinu brze reakcije i stabilnosti na takvom terenu. Oprema je ključna za sigurnost i performanse: specijalizirane patike za tehničke terene s izvrsnim prianjanjem, lagana odjeća prilagođena promjenjivim vremenskim uvjetima. Zatim štapovi za trčanje, kacige (ovisno o utrci) i hidratacijski ruksaci kako bi se osigurala potrebna tekućina tokom utrka. Za početnike, treninzi trebaju uključivati mješavinu trčanja, planinarenja i tehničkih vježbi za penjanje. Kako bi se tijelo prilagodilo naglim promjenama visine i napora. Početnicima se savjetuje da počnu s lakšim trail utrkama, postupno povećavajući nivo težine, prije nego što se okušaju u sky runningu.

PrijeNakon

Kako započeti s treninzima?

Ako želite započeti s treninzima za sky running, važno je prvo izgraditi osnovnu kondiciju i izdržljivost. To znači redovno trčanje na planinskim i tehničkim terenima te vježbanje uspona i spusta. Dodavanje snage i stabilnosti kroz treninge za noge, trup i ravnotežu bit će ključni u izbjegavanju povreda. Također, važno je učiti čitati teren i pravilno rasporediti energiju kako bi se savladali usponi bez gubitka snage za ostatak utrke. Sky running je sport koji pomiče granice izdržljivosti, tehničke vještine i volje. Ovaj izazov koji spaja ljubav prema planinama i trčanju privlači sve više zaljubljenika u prirodu koji žele testirati svoje mogućnosti na visinama. Bilo da ste iskusni planinar ili trkač, sky running vam pruža priliku da spojite ove dvije strasti u jedno jedinstveno iskustvo.